HİKAYEMİZ

MEB ÖZEL ÇOCUK SANAT ATÖLYESİ, ART VİTAL ÇATISI ALTINDAKİ OLUŞUMLARDANDIR.

Art Vital Güzel Sanatlar Atölyesi, Sanat Eğitmeni Özden Örgen tarafından 2002 yılında kurulmuştur.

Kurumumuzun öncelikli hedefi sanat eğitiminin önemi kavratmak ve akademik anlamda sanat eğitimi vermektir. Bu amaç doğrultusunda 2007 yılında Milli Eğitim Bakanlığına bağlı Özel Çocuk Sanat Atölyesi Güzel Sanatlar Kursu kurulmuştur. Bu özel eğitim kurumunda her yaşa, özellikle de çocuklarımıza gerçek anlamda sanat eğitimi verilmesi amaçlanmaktadır. Genelde boş zamanların değerlendirilmesi olarak görülen resim, müzik, tiyatro gibi çalışmalar, aslında çocuklarımızın yaratıcılıklarının gelişeceği, özgüven kazanacakları, kendilerini daha etkili ifade edebilecekleri en etkili çalışmadır. Örgün eğitim kurumlarımızda ne yazık ki sanat eğitimine gereken önem verilememektedir. Sanat eğitimi konusunda bir referans kurumu olmak Art Vital’in hedeflerindendir. Kurulduğu günden beri Art Vital, sanata ilgi duyan herkesin, özellikle de çocuklarımızın destekçisi olmuştur.

Bu konuda neler yapılmıştır? Akademik çalışmalar yapmak üzere çocuk tiyatrosu desteklenmiştir.

Çocukların sanatsal etkinliklerini topluca sergileyebildikleri Çocuk Sanat günleri düzenlenmiştir.

Çocukların Müzik Geceleri düzenlenmiştir.

Dış mekan çalışmaları organize edilmiştir. Ülkemizde ne yazık ki eksik olan bu tür çalışmalar tüm dünyada çok yaygındır ve Art Vital her fırsatta bu tür organizasyonlar yapmaktadır.

Art Vital Çocuk resimleri yarışmalarının destekçisi olmuştur. Çocuklar çok hassas bir konudur. Onları incitmemek için çok ama çok dikkatli olmak gerekmektedir. Bu nedenle çocuklar arasında yapılan resim yarışmaları özel bir hassasiyet gerektirmektedir. Ülkemizde bu konuda çok başarılı çalışmalar yapan kuruluşlar vardır ve çocuklar adına onlara müteşekkiriz.

Özdilek Alışveriş Merkezi ile işbirliği içinde “Zafer Coşkusu” resim sergisi organize edilmekte ve çocukların gazilerle tanışacağı, kaynaşacağı 30 Ağustos etkinliklerine destek verilmektedir.

DEÜ ile işbirliği içinde 2006 ve 2007 yıllarında “Çocuk Gözüyle Organ Nakli” konulu bir resim sergisi organize edilmiş ve büyük beğeni toplamıştır.

Avrupa Konseyinin desteklediği European Schoolnet tarafından düzenlenen, 31 Avrupa ülkesinin katıldığı Green Week 2006 yarışmasında Türkiye’nin tek temsilcisi olarak 30 Mayıs-2 Haziran 2006 tarihleri arasında Brüksel’e davet edildik. Konferans salonunda sergilenen 15 resim arasında altı Türk Çocuğunun resmi yer almaktaydı. Kültür Bakanlığı ve Çevre bakanlığının teşekkürleri ile duyarlılık gösterdiği bu başarı ülkemiz için bir onur olmuştur.

Dünyanın, büyük katılım olan saygın yarışmalarından Polonya’da düzenlenen Children And Youth’s International Art Contest “The Child And The Dog” yarışmasında Art Vital kurumsal ödüle hak kazanmıştır. Bu onur bizim değil çocuklarımızındır.

“The Small Montmarte Of Bitola 2003” uluslar arası resim yarışmasında yine kurumsal olarak ülkemizi temsil etmek şerefini kazandık.

MEB Özel Çocuk Sanat Atölyesinin Küçük ressamları yurt içi ve yurt dışı yarışmalarda yüzlerce başarının sahibi oldu.

Çocuk evleri ve çocuk kulüplerine sanat eğitimi konusunda danışmanlık hizmeti verilmekte, pek çok okuldan çocuğu sanatsal çalışmalarında desteklemektedir. Art Vital’in arzusu toplam kalitenin yükselmesi ve ülkemiz çocuklarının dünyada hak ettiği yere gelmesidir. En önemli örneğimiz MEB Özel Çocuk Sanat Atölyesidir.

Ulu önderimiz Atatürk’ün çok değerli bir sözünü burada hatırlatmak istiyoruz.

“Karşısında ders verdiğin öğrencileri, bugünkü yaşları ve seviyeleri ile görmeyeceksin. Onları geleceğin ünlü olacak insanları ve başarılı sanatkarları olarak gör ve her birisine buna göre muamele et. Benim öğretmenlerimden en çok hatırladığım ve derslerinden faydalandıklarım, bana büyük muamelesi yapanlardı.”

PROGRAMLARIMIZ

Çocuklara yönelik resim kurslarıyla
Çocuk Sanat Resim Atölyesi

PARTNERLERİMİZ